21 Centralny Poligon Lotniczy

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
10 marca 2021
Apel z okazji Święta Żołnierzy Wyklętych.
Z okazji przypadającego na dzień 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w 21. Centralnym Poligonie Lotniczym odbył się uroczysty apel. Z inicjatywą ustawodawczą tego święta wystąpił w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Sejm 3 lutego 2011 roku uchwalił ustawę określając właśnie ten dzień Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu na ulicy Rakowieckiej komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – pułkownika Łukasza Cieplińskiego i jego sześciu towarzyszy walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

            Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych. To wyraz hołdu bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego,z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i podporządkowania Związkowi Radzieckiemu.

Dołączona galeria zdjęć: Żołnierze wyklęci

Zobacz więcej w galerii: Żołnierze wyklęci
generuj pdf
go-up
Kontakt

21 Centralny Poligon Lotniczy
Nadarzyce 84A
64-915 Jastrowie
tel. 261526111
fax. 261526139
21cpl.komenda@ron.mil.pl

    
  • BIP