21 Centralny Poligon Lotniczy

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
08 maja 2018
Obchody Dnia Flagi i rocznica Konstytucji 3 Maja.
W dniu 30 kwietnia br. żołnierze i pracownicy 21. Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach uroczystą zbiórką upamiętnili 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej.


Konstytucja 3 maja, a właściwie Ustawa Rządowa z 1791 roku, regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku, nowoczesną, spisaną konstytucją. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan  i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa. Konstytucja znosiła instytucje liberum veto, miała wyprzeć istniejącą anarchię popieraną przez część krajowych magnatów.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej to święto państwowe obchodzone 2 maja na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004r. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. W 1919 roku biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe. Towarzyszyły one Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Były symbolem państwa, które nie istniało i narodu, który pod tymi barwami wybijał się na niepodległość.

Dołączona galeria zdjęć: Święto flagi
generuj pdf
Kontakt

21 Centralny Poligon Lotniczy
Nadarzyce 84A
64-915 Nadarzyce
tel. 261526111
fax. 261526139
21cpl.komenda@ron.mil.pl

    
  • BIP